تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
: : : :
درباره ما
نسل جوان، گره‌گشای دوره‌های سخت و محنت‌های بزرگ است و وقتی وارد میدان می‌شود، گره‌های ریز و سخت گشوده خواهد شد. سیدعلی خامنه‌ای
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این پایگاه؟


نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
  
تبلیغات

سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت پنجمین سالگرد جنگ تابستان 2006

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‎الله لبنان
سخنرانى سید حسن نصرالله، دبیركل حزب‌الله لبنان به مناسبت پنجمین سال‌گرد پیروزى در جنگ تابستان 2006 بر اشغال‌گران و مهاجمان اسرائیلی سخنانی را ایراد کرد.


به گزارش دفتر بیروت شبکه پرس تی‌وی، سید حسن نصرالله در این سخنرانی اظهار داشت:

خداوند در قرآن كریم مى‌فرماید: "بسم الله الرحمن الرحیم *واذكروا إذ أنتم قلیل مستضعفون فی الأرض تخافون أن یتخطفكم الناس فآواكم وأیدكم بنصره ورزقكم من الطیبات لعلكم تشكرون*".

خداوند را سپاس مى‌گوییم به‌خاطر پیروزى‌اش و رحمت‌اش و لطف‌اش بر ما. و به همه شما این پنجمین سال‌گرد پیروزى الهى را تبریك مى‌گویم. ضرورت دارد از مادران تمامى شهدا، شهداى ارتش، شهداى مقاومت، خانواده همه مجروحان و همه اسیرانى كه به وطن بازگشتند و از همه كسانى كه با مشاركت خود، با قدم‌هاى خود، با اشك‌هاى خود، با لبخند خود و با دعاى خود در همه جهان اسلام در این پیروزى سهیم بودند، تشكر كنیم.

تحلیل عوامل پیروزى ارزش زیادى دارد. یكى از مهم‌ترین عوامل پیروزى ما و شكست دشمن، پایدارى، ایستادگى و اصرار بر مواضع خود در همه جبهه‌هاست. ایستادگى و پایدارى مقاومان و مبارزان كه معجزه‌اى حقیقى را در این جنگ رقم زد، ناشى از همین عامل است؛ چگونه چند هزار مبارز بدون هیچ پشتوانه هوایى، در همه دره‌ها و كوه‌ها و مرزها، در زیر همه نوع آتش هوایى، زمینى و دریایى، در مواضع خود ثابت ماندند، امرى كه از دید علمى غیرقابل توجیه است. رزمندگان تا آخرین روز در هر مكانى كه بودند، باقى ماندند، تا روز آخر اسرائیل توقع داشت در زیر هر سنگى در بنت جبیل، رزمنده‌اى را ببیند.

همین ایستادگى و مقاومت رزمندگان باعث شك و تردید، دو دلى، و بى‌اعتمادى بین فرماندهان اسرائیلى و سیاست‌مداران و بین فرماندهان و سربازان و بین دولت‌مردان و مردم اسرائیل شد. این جنگ تاثیرات تخریب‌كننده بسیار زیادى بر اعتماد به نفس و اعتماد به مافوق در سرزمین‌هاى اشغالى داشت. و در مقابل، پایدارى و ایستادگى، باعث تاثیرات روانى بر همه كشورهاى منطقه شد؛ و همه منطقه، به بر حق بودن "راه و روش" مقاومت، و ضرورت جنگ با دشمنان ایمان آوردند.

دشمنان در تمام این مدت در واقع به دنبال ترمیم همین نتایج جنگ بودند، آن‌ها تمام برنامه‌ها و اهداف خود را بر مبناى همین بازگرداندن اعتماد به نفس در سرزمین‌هاى اشغالى بنا گذاردند. این عامل در واقع عامل اصلى در پیش‌بینى هرگونه جنگى در آینده است.

"تلاش" براى جبران شكست‌هاى نظامى اولین اقدام آن‌هاست. تلاش براى جبران هدف قرار گرفته شدن "ناو نظامى" در دریا، جبران هدف قرار گرفتن تانك‌ها در مرزهاى زمینى، جبران ناكامى هوایى آن‌ها در هدف قرار دادن مراكز مقاومت. در واقع تمام این مانورها، پیشرفت‌هاى نظامى و ... با همین هدف صورت مى گیرد. در واقع یكى از اصلى‌ترین اهداف این تلاش‌هاى فوق‌العاده براى بهبود وضعیت نظامى خود، جبران از بین رفتن اعتماد به نفسى است كه در طى جنگ تخریب شده بود. اما وقتى موضع‌گیری‌هاى افسران را بررسى مى‌كنیم، مى‌بینیم آن‌ها در این امر ناكام ماندند. جداى از مشاركت ضعیف شهروندان اسرائیلى در این مانورها، فرماندهان تصمیم داشتند این مفهوم را به شهروندان اسرائیلى بفهمانند كه اسرائیل با شیوه‌هاى نظامى و حتى با سیستم‌هاى ضدموشكى، نمى‌تواند مانع هدف قرار گرفته شدن پشت جبهه خود باشد؛ و همچنین، ارتش اسرائیل نیز قادر نیست منابع آتش‌افروزى مقاومت را در زمین مقاومت، خنثى كند؛ و وضعیت جدیدى بوجود آمده است كه مشاركت فوق‌العاده شهروندان اسرائیلى را مى‌طلبد، فرماندهان ارتش به مردم خود بگویند كه خود را آماده كنند براى وضعیت جدید و اعتماد به فرماندهان خود نیز داشته باشند.

عامل دوم، رسانه‌اى است. رسانه‌هاى اسرائیلى در این مدت سعى كردند با دیدى متفاوت به جنگ نگاه كنند. از سال 2006 به بعد، همه رسانه‌هاى اسرائیلى از این جنگ به عنوان یك "شكست" نام مى‌بردند. اما در این مدت اخیر، آن‌ها سعى مى‌كنند براى آن جنگ موفقیت‌ها و پیروزی‌هاىی را نیز بیابند. به عنوان مثال، شیمون پرز كه اكنون رییس جمهور اسرائیل است، تنها بازمانده از نسل قدیم فرماندهان بزرگ اسرائیلى به حساب مى‌آید، مى‌گوید در جنگ 2006، فلانى (سید حسن نصر الله) كه من باشم را به درون پناهگاه‌ها كشاندیم، و موفقیت دومى كه از آن یاد مى‌كند، این است كه آرامش را به مرزها بازگردانده و از شلیك موشك‌ها به داخل اسرائیل جلوگیرى كردند.

به یاد بیاوریم، شیمون پرز كه در آن زمان جزو همان دولت شكست خورده بود و در كمیته وینوگراد صحبت مى‌كرد، گفت: "در این جنگ همه دنیا با ما بودند، نه به‌خاطر این‌كه ما بر حق بودیم بلكه به‌خاطر این‌كه ما را ضعیف دیدند، و با ما هم‌دردى مى‌كردند".

باید یادآورى كنیم، هیچ‌گاه قبل و بعد از جنگ وارد كردن این‌جانب به پناهگاه‌ها هدف نبوده و در لیست اهداف آن‌ها نیز چنین هدفى بیان نشده است. خود آن‌ها اعتراف مى‌كنند كه هیچ‌كدام از اهداف جنگ محقق نشده است؛ خود آن‌ها مى‌گویند كه هدفشان در این جنگ نابود كردن حزب‌الله بود. هدفشان تاسیس خاورمیانه‌اى جدید بود، بازگرداندن دو اسیر بدون هیچ قید و شرطى بود كه هیچ كدام محقق نشد.

در مورد آرامش در مرزها، باید به آن‌ها بگوییم كه قبل از جنگ نیز مرزها آرام بود و تا زمانى كه آن‌ها جنگ‌افروزى نكنند، مرزها آرام خواهد ماند؛ و این آرامش به‌خاطر پیروزى مقاومت در سال 2000 بود، و به‌خاطر ترس آن‌ها از عملیات مقاومت است كه مرزها آرام است و اسرائیل جرأت تجاوز به این سرزمین و مردم آن را ندارد. نیازى نبود كه جنگى با این تخریب و كشتار به‌راه بیاندازند تا مسئله‌اى كه تحصیل حاصل بوده را به دست بیاورند.

این چگونه آرامشى است؟ چگونه موفقیتى است كه خود آن‌ها مى‌گویند نتایج هر جنگى در آینده براى آن‌ها نامعلوم است؟ بلكه برخى از آن‌ها صراحتا مى‌گویند هر جنگى در آینده نتایج مصیبت‌بارى براى اسرائیل برجاى خواهد گذاشت. به همین جهت است كه مجبور شدند به سازمان‌هاى بین‌المللى پناه ببرند تا افراد شریفى از حزب‌الله را ناجوان‌مردانه به ترور رفیق حریرى متهم كنند. تمام این‌ها براى این است كه اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشند، ولى ناكام ماندند. در مقابل، اعتماد به نفس مقاومت و طرفداران مقاومت اكنون در بهترین وضعیت آن است.

مدتى است كه آن‌ها سعى مى‌كنند ادبیات نظامى ما را تقلید كنند، مثلا مدتى است که مى‌گویند به لبنانى‌ها وعده مى‌دهیم در جنگ آینده شاهد امور غیرمنتظره‌اى باشید. این ادبیات به شما نمى‌آید، این ادبیات ماست؛ زیرا شما از پشتوانه تمام كشورها و قدرت‌هاى بزرگ جهان و هرگونه كمك نظامى و تسلیحاتى و سیاسى برخوردار هستید؛ و طبیعى است كه در سایه این پشتیبانى‌هاست كه وقتى ایستادگى مقاومت را دیدند شگفت‌زده شدند. ما به آن‌ها مى‌گویم به حرف ژنرال‌هاى خود گوش كنید، همین فرمانده جبهه شمال، در لبنان بود و مزه شكست را احساس كرد، وى در كمینى در لبنان محاصره شد و چهار گلوله در سینه‌اش جاى گرفت. ما جنگ‌طلب نیستیم، ولى بدانید، در صورتى كه جنگى به راه بیافتد، ما دوباره پیروز خواهیم شد، و این وعده من است همان‌طور كه همیشه به شما وعده پیروزى را مى‌دادم.

موضوع دوم، مسئله نفت و گاز در مرزهاى آبى مشترك است، زیرا این موضوع به حمایت مردمى ملى و میهنى نیاز دارد، این مسئله جاى شك نیست كه داشتن ثروت براى كشورى مانند لبنان هدفى حقیقى است، و خداوند لطف كرده و ثروتى بزرگ در منطقه آب‌هاى مرزى لبنان قرار داده است. حجم این منابع نفتى در حدود صدها میلیارد دلار است كه رقم بزرگى است و ما در لبنان تا به حال چنین رقمى را نشنیده‌ایم؛ تنها رقمى را كه شنیده‌ایم، وام 55 میلیارد دلارى كشورمان است. طبیعى است كه براى استفاده از این منابع نفتى و بهبود وضعیت معیشتى لبنان، به بهره‌بردارى از این منابع نیاز داریم. حتى بازگشت مهاجران لبنانى به وطن خود به بهره‌بردارى از این منابع وابسته است.

پیش‌بینى مى‌شود كه از سال 2012 برنامه‌ریزى جدى براى بهره‌بردارى از این منابع درنظر گرفته شود، مساحت این منابع 22 هزار و پانصد كیلومتر مربع است، در این میان، 850 كیلومتر مربع را اسرائیل به طور یك‌جانبه به آب‌هاى مرزى خود ملحق کرده است كه در این مساحت، منابعى در حدود میلیاردها دلار وجود دارد. و لبنان به طور رسمى بر این باور است كه این منطقه نیز جزو آب‌هاى ساحلى لبنان است.

قبل از این‌كه موضع مقاومت را بگویم، لازم است توضیح دهیم كه ما چیزى به اسم اسرائیل نمى‌شناسیم، و اصولا حقى را براى اسرائیل نه در بهره‌بردارى و نه در استخراج منابع نفتى قائل نیستیم. این دیدگاه ما یك دیدگاه استراتژیك است، ولى در عمل، دولت لبنان مجبور است بر اساس وقایع موجود، مسئله استخراج از منابع نفتى خود را حل كند.

الف) قبلا گفتیم كه هر سرزمینى را كه دولت لبنان، خاك لبنان بداند، مقاومت خود را به حفاظت از آن ملزم مى‌داند، همین امر نیز در مورد آب‌هاى ساحلى لبنان نیز صادق است و هر آبى را كه دولت لبنان جزو مرزهاى خود بداند، مقاومت به حفاظت از آن ملزم است.

ب) ما از دولت لبنان مى‌خواهیم مسئله استخراج از منابع نفتى لبنان را یك اولویت ملى و میهنى خود قرار بدهد؛ مسئله وقت در این موضع خیلى مهم است. دولت كنونى لبنان، بهترین فرصت را براى بهره‌بردارى از این منابع در دست دارد. تعیین آب‌هاى مرزى با دولت لبنان است و ما اطمینان داریم كه دولت لبنان در مسئله استخراج منابع نفتى از هیچ اقدامى فروگذارى نكرده و در این امر هیچ تعللى نخواهد كرد.

ج) ما به همه كشورها و شركت‌هاىی كه تصمیم دارند در این بهره‌بردارى از این منابع نفت و گاز وارد شوند، مى‌گوییم كه لبنان قادر است كه از این پایگاه‌ها و ایستگاه‌هاى استخراج نفت و گاز حمایت كند، زیرا كسى كه قرار است به این ایستگاه‌ها تعدى كند، خود داراى ایستگاه است؛ و مقاومت در برابر هر تعدى به این تاسیسات، مقابله به مثل خواهد كرد و در نتیجه به همگان با اطمینان مى‌گویم كه مقاومت قادر است از تاسیسات نفت و گاز خود، حمایت كند.

د) در مورد 850 كیلومتر مورد اختلاف، با توجه به این‌كه دولت لبنان آن‌را جزو آب‌هاى مرزى لبنان مى‌داند ما آن‌را سرزمین اشغال شده مى‌دانیم و دشمن را از هرگونه بهره‌بردارى از این منطقه برحذر مى‌داریم. البته دولت لبنان با شیوه‌هاى دیپلماتیك تلاش خواهد كرد این منطقه را به آب‌هاى رسمى لبنان بازگرداند و این حق لبنان است. و بهره‌بردارى از این منطقه به نفع همه شهروندان لبنان از هر فرقه و مذهبى است. ما دشمن را نسبت به هر تعدى به آب‌هاى مرزى لبنان برحذر مى‌كنیم.

آخرین كلام، لبنان ملزم است از همه علل و عوامل قدرت كه به حفظ حقوق طبیعى لبنان منتهى و یا به بازگرداندن حقوق طبیعى لبنان منجر مى‌شود، استفاده كند و در این میان یكى از این مهم‌ترین علل و عوامل قدرت لبنان، معادله "ارتش ، ملت و مقاومت" است. ما در پایان از خداوند مى‌خواهیم كه مردم منطقه را از شر هر فتنه‌اى ایمن سازد.
موضوع مطلب : خبری,
ارسال شده توسط AB@N در ساعت 03:07 بعد از ظهر | نظرت شما ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی