تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
: : : :
درباره ما
نسل جوان، گره‌گشای دوره‌های سخت و محنت‌های بزرگ است و وقتی وارد میدان می‌شود، گره‌های ریز و سخت گشوده خواهد شد. سیدعلی خامنه‌ای
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این پایگاه؟


نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
  
تبلیغات
همانطور که می دانیم رهبر معظم انقلاب اسلامی بر موضوع گردشگری به عنوان صنعت در آمدزا و کارآفرین تاکید کرده اند و گسترش و استفاده بهینه از ظرفیت های اقتصادی دارای مزیت مانند گردشگری و حق گذر(ترانزیت) را به عنوان یکی از بندهای سیاست های کلی اشتغال تعیین و به رؤسای قوای سه گانه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای نگهبان ابلاغ کردند .
همچنین سازمان جهانی گردشگری چندی پیش اعلام کرد، ده درصد کل درآمدهای اقتصادی و یک دهم بازار اشتغال جهان ، از صنعت گردشگری به دست می اید و این صنعت از مهم ترین عوامل عبور از بحران اقتصادی جهان است .
با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری و اعلام سازمان جهانی گردشگری مبنی بر نقش پررنگ این صنعت درآمد زا و کارآفرین ، اما آیا این صنعت هنوز در رسانه ها از اهمیت و جایگاه واقعی خود برخوردار است ؟
در پاسخ باید گفت: در ایران چند سالی است که سهم گردشگری در رسانه ها نسبت به سهم گردشگری در اقتصاد ملی جایگاه بسیار رفیع تر و آبرومندانه تری یافته است ولی با جایگاه حقیقی خود فاصله زیادی دارد.
همچنین اگر با نگاه تطبیقی و مقایسه ای به موضوع نگریسته شود ، مشخص می شود ، توریسم نویسان کشور اکنون از مسئولان جلو تر قرار دارند و نخستین دلیل این ادعا ، عزمی است که از سوی رسانه ها درباره توسعه گردشگری وجود دارد که این عزم به طور حقیقی و جدی در میان مسئولان مشاهده نمی شود .
بی شک در آثار و مطالب بسیاری از توریسم نویسان می توان شوق ، آرزو و سودای رسیدن ایران به جایگاه راستین خود در صنعت گردشگری جهان را مشاهده کرد ، رویایی که هنوز عزم واقعی رسیدن به ان نیز در میان مسئولان دیده نمی شود .
در طول سالها ، خبرنگاران خوبی در عرصه رسانه ها ، به ویژه رسانه های نوشتاری در حوزه گردشگری تربیت شده و این حوزه را حوزه تخصصی خود قلمداد می کنند و پس از سفرها ، گفتگوها ، شرکت در نشست های تخصصی و مطالعه و تحقیق و درگیر بودن روزمره با مسایل و مشکلات گردشگری دیگر می توان آنها را کارشناس حوزه گردشگری اطلاق کرد .
همچنین امروزه با نگاهی اجمالی به بخش رسانه ها می توان بخش گردشگری را با دستکم یک خبرنگار ثابت در بیشتر آنها مشاهده کرد ، ضمن اینکه نشریات تخصصی بسیاری در طول سالیان گذشته در حوزه گردشگری مجوز گرفته اند که انصافا در میان آنها نشریات خوب، کم نیستند .
بی شک در صورتی که بخش صنعت گردشگری کشور اقتصادی و درآمدزا شود ، رسانه های خبری کشور ، این بخش را فعال تر خواهند کرد ، البته برخی مسئولان اظهار می کنند " خبرنگاران و نویسندگان این حوزه باید صنعت گردشگری را فعال کنند" ولی آیا تنها با نوشتن ، تهیه گزارش، تحلیل و تفسیر می توان صنعت گردشگری کشور را فعال کرد ؟
آیا از رسانه می توان انتظار بیش از یک رسانه را داشت و آیا اصولا در این سالها گزارش ، تحلیل و تفسیر های کمی در حوزه گردشگری تهیه شده است ؟
البته هرگز ادعا نخواهد شد که همه این مطالب در سطح بالایی ارائه شده اند، ولی بی شک در این حوزه مطالب شایسته توجه و استناد نیز کم تولید نشده است و صد البته که در میان این اخبار و دیگر تولیدات خبری ، آمارها و برخی وعده های برخی مسئولان سال های گذشته قابل توجه و بازبینی مجدد است .
وعده هایی مانند ، ورود 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 ، ساخت صدها هتل در سراسر کشور از طریق جذب فاینانس (خارجی ) یا آمارهایی مانند ورود سالانه 2 میلیون گردشگر خارجی به کشور .
سوال این است که آیا برای توسعه صنعت گردشگری ایران سرمایه گذار وجود ندارد ؟ پاسخ کاملا منفی است ، با وجود بی مهری ها و خلف وعده های بسیار هنوز بسیاری از ایرانیان خارج کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در کشورشان در حوزه گردشگری هستند ، حتی غیر ایرانی های بسیاری نیز در این زمینه علاقه مندند، ولی مشکل جای دیگری است .
آیا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مقصر است ؟ تجربه نشان داده است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تنهایی ابزارهای اجرایی توسعه گردشگری در کشور را ندارد، هرچند مدیران این سازمان در دوره های مختلف وعده هایی را دادند که با میزان این قدرت اجرایی همسان نبود ، البته این وعده ها معمولا دراز مدت است و مسئولان مورد نظر هم احتمالا می دانستند، تا سال تحقق وعده فرا برسد احتمالا سه یا چهار نفر جایگزین آنها شده اند .
در ادامه باید گفت، آمار گردشگر ورودی به کشورمان ، به گفته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، سالانه حدود دو میلیون نفر است .
نکته نخست این است که هر غیر ایرانی که وارد کشور می شود، گردشگر نیست و براساس تعریف سازمان جهانی گردشگری ، گردشگر به فردی اطلاق می شود که ضمن سفر تفریحی به محلی غیر از محل زندگی خود ، از جیب خود در زیرساخت های گردشگری محل مورد نظر پول خرج کند ، حال آنکه در آمارهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در طول سالیان گذشته همواره ، شرکت کنندگان در همایش ها و مراسم های مختلف نیز گردشگر حساب می شوند .
البته شنیده می شود ، سفر ایرانیان دارای اقامت سایر کشورها به ایران ( برای دیدن اقوام ) نیز همواره در این آمار گنجانده می شود که در صورت درست بودن این ادعا ، این اقدام در تهیه امار گردشگران طبق تعاریف سازمان جهانی گردشگری ، درستی آمارهای ارائه شده را زیر سوال خواهد برد ، برای دریافتن میزان حقیقی سفر به ایران باید به مدیران برگزار کننده تور از خارج به داخل ایران مراجعه کرد که متاسفانه بیشتر آنان از وضعیت کساد این سفر به ایران شکوه می کنند .
به هر حال حتی اگر آمار سالانه دو میلیون نفر هم درست باشد ، مسئله این است که این آمار حتی در مقایسه با کشورهای همجوار نیز آمار مناسبی به نظر نمی رسد چه رسد در مقایسه با کشوری چون فرانسه که هر ساله حدودا به میزان جمعیت سرزمینمان گردشگر خارجی به خود جذب می کند .
شاید دیگر بیان ظرفیت های گردشگری ایران با توجه به تعدد تکرار از سوی رسانه ها ، برای مخاطب تکراری و با توجه به جایگاه کنونی گردشگری ایران ، ناامید کننده باشد؛
ولی بی شک مسئولان هم به خوبی می دانند، که ظرفیتهای گردشگری کشورمان این توان را دارد که به تنهایی حتی اقتصاد کشور را متحول کند و اقتصاد کشور را از وابستگی به نقت نجات دهد ، چنان که اقتصاد گردشگر سهم عمده اقتصاد بسیاری از کشورها را تشکیل می دهد .
تنها نگرانی مسئولان کشور، پیامدهایی است که ورود گردشگران خارجی ممکن است از نظر آنها برای کشور به همراه داشته باشد که البته این نگرانی ها نباید موجب شود، مسئولان از چنین درآمد تحول زایی چشم پوشی کنند ، یک دهم اشتغال جهانی و ده درصد درآمدهای اقتصادی جهان ، با توجه به شرایط کنونی کشور ، آماری است که باید با تامل بیشتری به آن نگریست .
موضوع مطلب : تحلیلی,
ارسال شده توسط AB@N در ساعت 07:30 بعد از ظهر | نظرت شما ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی