تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
پایگاه اطلاع رسانی لیدر Leader News
: : : :
درباره ما
نسل جوان، گره‌گشای دوره‌های سخت و محنت‌های بزرگ است و وقتی وارد میدان می‌شود، گره‌های ریز و سخت گشوده خواهد شد. سیدعلی خامنه‌ای
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این پایگاه؟


نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
  
تبلیغات
لئون موسوی متخصص ضد نژاد پرستی در منچستر
نزدیک به نیمی از مسلمانان امریکا می‎گویند در سال­های گذشته رفتارهای تند و تبعیض دینی علیه خود را تجربه کرده‎اند.


بر اساس نظرسنجی که در مؤسسه گالوپ ابوظبی، مرکز تحقیقاتی در امارات متحده عربی صورت گرفته است، 48 درصد از مسلمانان امریکا گفته­اند در سال های گذشته شخصاً تجربه رفتارهای تند و تبعیض دینی را در امریکا علیه خود تجربه کردند.

شبکه پرس تی­وی درباره این موضوع با لئون موسوی کارشناس امور ضد نژادپرستانه از منچستر انگلیس مصاحبه کرده است که برگردان آن به شرح زیر است:

پرس تی­وی: لطفاً بفرمایید مفهوم نئونازی یا ایدئولوژی دست راستی چیست؟

موسوی: این نوع از ایدئولوژی تاریخ طولانی در اروپا دارد و به طور اساسی بر پایه تصوری شکل گرفت که سفیدپوستان و اشخاصی که رنگ پوست را برتر می ‎دانستند و دارای موی بور و اصالتاً اروپایی بودند، خود را برتر از سایر مردم در اقصی نقاط دنیا می دانستند.

این ایدئولوژی پیامدهای خشونت­آمیز به همراه دارد و همان گونه که همه ما در مورد هولوکاست و جنگ جهانی دوم می‎دانیم این حوادث مربوط به افرادی نژاد پرست بود که به زعم آن­ها عده‎ای باید در آن مقطع زمانی نابود می‎شدند.

امروز وقتی ما از نئونازیسم صحبت می‎کنیم ایده­ای را توضیح می‎دهیم که هنوز در جریان است و اشاره به تمایلی دارد که در قالب آن برخی از نژادپرست­ها هنوز می‌خواهند خشونت علیه کسانی که به زعم آن­ها مردمی متفاوت و یا خارجی هستند، وجود داشته باشد.

پرس تی­وی: وقتی شنیده می­شود که این نژادپرستی در امریکا و البته در اروپا و جاهای دیگر و در وجود برخی از اشخاص در طول زمان گسترش یافته است، در واقع این ویژگی عمدتاً بر پایه یک ایدئولوژی شکل می‎گیرد، بر پایه احساس ضد اسلامی.
آیا شما فکر نمی‎کنید از آن­جا که زمینه‎های نژادپرستی در گذر زمان شکل می‎گیرند، این جریان منجر به حوادث نروژ شده باشد و به سایر کشورها هم به مرور سرایت پیدا کند؟

موسوی: من فکر می‎کنم همیشه مؤلفه‎های ضد اسلامی وجود داشته است و همان­گونه که می‎دانیم روندهای مختلفی در نژادپرستی وجود دارد که در زمان­های متفاوت برخی از آن­ها اهمیت بیشتری پیدا می‎کند.

در حال حاضر روشن است که مسلمانان به عنوان دشمن و به عنوان دیو هدف نژادپرستان قرار گرفتند و این در حالی است که در گذشته اهداف کسانی دیگر بودند.

بنابر این احساس مسلمان­ستیزی همیشه بخشی از گفتمان و یا ایدئولوژی نژادپرستی بوده است اما در این مقطع زمانی دست راستی‎های تندرو اصرار بیشتری دارند تا مسلمانان را به عنوان دیو و شیطان نشان دهند.

من می‎خواهم گفته پال مگنو را تصدیق کنم ؛ این عقیده یک جریان اصلی است که ما در بسیاری از پارلمان‎های اروپا می‎توانیم آن را مشاهده کنیم، این عقیده حتی از سوی سیاستمدارانی که طرفدار اعمال خشونت علیه مسلمانان هم نیستند ابراز می‎شود اما آ­ن­ها طرفدار این هستند که مسلمانان را باید منزوی نگه داشت و نتیجه این نوع دیدگاه همین خشونت‎های تروریستی است که ما امروز می‎بینیم علیه مسلمانان اتفاق می‎افتند.

پرس تی­وی: این مطلب که ملی گرایان دانمارکی توسط نئونازی­های روسی و ملی­گرایان روسی تربیت شده­اند، چقدر اهمیت دارد؟

موسوی: مسأله این است که دولت‎های اروپایی کاملأ بر روی مسأله تروریسم در میان مسلمانان متمرکز هستند. تروریسمی که از بخشی از مسلمانان تندرو شکل می‎گیرد و به اقلیت بسیاری کوچکی از مسلمانان نسبت داده می­شود، نمی‎توان آن­ها را نماینده کل مسلمانان دانست.

دولت‎های اروپایی به این بخش بسیار کوچک مسلمانان به عنوان خاستگاه تروریسم نگاه می‎کنند و از این رو از خشونت­های گروه­های دست راستی و نئو نازیستی امروزی، غافل می­مانند. به همین دلیل است که در سیاست اخیر ضدتروریستی که توسط دولت انگلیس اعلام شده است و شامل اطلاعات وسیعی است، تنها به طور بسیار مختصر به خشونت‎های گروه­های دست راستی اشاره شده است و عمده آن دستور العمل ضد تروریستی بر اساس گروه القاعده است.

آن چه امروز برای دولت‎های اروپایی ضروری است ایجاد موازنه در نگاه به عوامل شکل‎گیری تروریسم است و این­که آن­ها باید به خشونت‎هایی نگاه کنند که با آن مسلمانان قربانی می‎شوند.

امروز ما در انگلیس کسانی را در بازداشت پلیس داریم که قصد خشونت‎ورزی علیه مسلمانان را داشتند و خوشبختانه موفق به عملیات خشونت­آمیز خود نشدند و دستگیر شدند و این نگرانی است که دولت­ها باید داشته باشند، همان­گونه که نگران خشونت‎هایی هستند که توسط اسلام­گرایان تندرو انجام می‎گیرد.

موضوع مطلب : خبری,
ارسال شده توسط AB@N در ساعت 04:51 بعد از ظهر | نظرت شما ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی